Wszystko mająca Nokia N85

Nokia N85

Nokia N85 to najnowszy telefon serii N. Specyfikacja Nokii N85  wygląda niemal dokładnie jak w przypadku N95. Ale czy jedyne co Nokia ma nam do zaoferowania to kopia poczciwej N95 ? Najwyraźniej nie. Zobaczmy więc, co drzemie w tym multimedialnym kombajnie.

 

Nokia N85 jest podwójnym sliderem. Kiedy slajder jest zamknięty, widać 2,6 calowy wyświetlacz o rozdzielczosci QVGA  działający w technologi OLED, pod nim znajduję  się D-PAD,klawisz wywołujący multimedia, zielona oraz czerwona słuchawka. Po wybudzeniu telefonu ukazują się nam cztery dodatkowe przyciski. Warto wspomnieć iż srebrna obwódka klawisza nawigacji umożliwia nam przewijanie menu za pomocą dotyku, jednak ta funkcja  bardziej przeszkadzała niż umilała użytkowanie telefonu. Dotykowe klawisze których nie widać podczas uśpienia telefonu są tak naprawde klawiszami sprzętowymi, słychac wyraźne kliknięcie po wciśnieciu, co moim zdaniem jest dobrym rozwiązaniem.

Telefon sprawia wrażenie wytrzymałego i dobrze zbudowanego. W praktyce wygląda to jednak całkiem inaczej. Już po miesiącu użytkowania można wyczuć luzy slidera. Elegancki wygląd telefon okupił bardzo dużą podatnościa na palcowanie, jednak to iż prawie nie posiada wystających przycisków, ułatwia przetarcie ekranu i doprowadzenie go do porządku. Najbardziej irytującym elementem w codziennym użytkowaniu jest jednak skrzypiąca obudowa,  co w telefonie z tego przedziału cenowego nie powinno mieć miejsca.

5mpx aparat robi ładne zdjęcia, nie ma problemów ze złapaniem ostrości jednak w ciemniejszych sceneriach brak flasha daje o sobie znać. Telefon wprawdzie posiada dual LED flash, jednak w porównaniu do ksenonowego odpowiednika nie ma szans. Plusem zastosowania LED-ów, jest możliwość kręcenia filmów w całkowitej ciemności z dosyć zadowalającymi efektami, obiekty do 2-3 metrów są wyraźnie widoczne na nagraniu. To co mi się najbardziej podoba w N85 to jakość wideo, jednak i tutaj znajdziemy duży szkopuł. Mimo iż jakość obrazu jest super (jak na telefon) to podczas kręcenia filmu słychać trzaski pochodzące z luźnego slidera, jedyna rada to trzymac bardzo mocno telefon aby slider nie latał.

Multimedia w N85 stoją na najwyższym poziomie, jedyne do czego można by się przyczepić to cicho grające głośniki. Funkcja która zaważyła o kupnie N85 był trasmiter FM, używam go do słuchania ulubionej muzyki w samochodzie, dzięki temu nie muszę wypalać co tydzień nowych płyt. Jakość dzwięku nadawanego w stereo  jest porównywalna do transmisji zwykłego radia, zasięg w przypadku radia samochodowego to 10-15 metrów.

Odbiornik GPS jest bardziej czuły i o wiele szybciej łapie fixa niż w N95. Nie zdażyło mi sie aby zgubił sygnal, zaraz po wykryciu przynajmniej 4 satelit pozycje podaje z dokładonością do 50 metrów. Nokia Maps w wersji 3.0 wygląda i użytkuje się bardzo przyjemnie, do Automapy jednak wiele jej brakuje. Czasem zdarza się iż wyznacza bezsensowną trasę, jednak jak narazie taka sytuacja miała miejsce w bardzo małych miejscowościach, gdzie mapy mogą nie być tak aktulane jak w większym mieście.

Warto również wspomnieć o wbudowanym WiFi, byłem zdzwiony bardzo dobrym zasięgiem N85. W 2 piętrowym domu z betonowym stropem, gdzie router umieszczony jest na strychu, zasięg mam w każdym zakamarku.

Czy jestem zadowolony z telefonu ? Tak, ale tylko dlatego iż nie widzę żadnej rozsądnej alternatywy. Przed kupnem N85 zastanawiałem się nad Sony Ericssonem C905, jednak słysząc o awaryjności tego modelu zdecydowałem się na N85. Telefon w założeniu miał służyć do robienia zdjęć, filmów, słuchania muzyki oraz intensywnego dzwonienia i spełnia te wymagania w 100%, oferując mi 2 dniowy czas pracy, co przy takim obciążeniu jest rezultatem zadowalającym. Mógłbym się przyczepić do braku wyszukiwania kontaktów w książce telefonicznej w trybie T9 (funkcja dostępna w serii E), wolnego powiększania zdjęć i ogólnie ospałego menu multimedialnego, jednak z dostępnych aktualnie telefonów do 1000zł N85 jest godna polecenia.

3 myśli nt. „Wszystko mająca Nokia N85”

  1. witam.
    Mam nokie 6220c i zastanawiam się nad zmianą na n85. A mianowicie zastanawia mnie to czy głośność w słuchawce jak i w głośniczkach jest taka sama czy gorsza. Proszę po rade

  2. Z tego co pamiętam też zamieniłem 6220c na N85.
    N85 mimo posiadania 2 głośników grała ciszej, drugi minus to brak ksenona, zdjęcia w ciemności na na N85 wychodzą gorzej.
    Poza tym pod każdym calem N85 lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.